Описание на работна програма на проекта
Работен пакет 1: Анализиране на формалните модели, прилагани за йерархично свързани оптимизационни задачи.
Дейност 1.1. Анализиране на особеностите на модели, реализиращи целева координация между задачите.
Дейността има обзорен и аналитичен характер. Тя цели да се направи актуален обзор на направени съществуващи модели на йерархично свързани оптимизационни задачи. Специфичната особеност на изследването е анализиране на координацията между задачите при изменение и модифициране на целевите функции. Ще се определят областите на приложение на целевата координация за задачи от класа на математическото програмиране.
Дейност 1.2. Анализиране на особености на модели, прилагащи прогнозиране на взаимовръзки.
Дейността разширява областта на изследване с друг вид координация между йерархично свързани оптимизационни задачи. Координацията с предсказване реализира модификация на дефиниционните облaсти и ограничения на свързаните задачи. Ще се определят областите на приложение на координацията с предсказване за задачи на математическото програмирани.
Дейност 1.3 Анализиране потенциала на неитеративна координация за прилагане в системи за реално време.
Проучването е адресирано към изпълнение на оптимизационни изчисления при ограничен времеви ресурс. Такива условия са присъщи при изпълнение на информационни услуги. Цели се адаптиране на модела на йерархична оптимизация към практически условия на функциониране на информационни системи.
Работен пакет 2. Изследвания за дефиниране на йерархична постановка на задачата за портфейлна оптимизация.
Дейност 2.1. Анализ и оценка на необходими изходни данни за дефиниране на параметри на портфейлната задача (средна доходност на активи, риск, ковариация на доходностите).
Изследва се начинът на определянето на параметри на портфейлната задача.
Дейност 2.2 Анализ на влиянието на входни параметри за решаване на задача за портфейлна оптимизация.
Оценява се влиянието на параметъра за инвеститорски предпочитания към риск върху решенията на оптимизационната задача. Анализира се влиянието на този субективно дефиниран параметър за решенията на портфейлната задача.
Дейност 2.3. Изследвания за апроксимиране на ефективната граница на портфейлите съгласно стойностите на субективно определяни параметри за инвеститорските предпочитания към риск.
Търсят се възможности за апроксимиране и явно аналитичто извеждане на процедурно дефинирани зависимости. Явните аналитични апроксимации ще се приложат при разработване на числени алгоритми за решаване на портфейлни задачи.
Работен пакет 3. Формализиране на задача на портфейлна оптимизация като йерархична дву-оптимизационна задача.
Дейност 3.1. Дефиниране на долна йерархична оптимизационна задача и определяне на параметрите, които ще се модифицират от горна оптимизационна задача.
Изследва се възможността класическата оптимизационна задача да се интегрира на долно ниво в интегрираната йерархична задача. Анализира се възможността решенията на тази долна задача да се апроксимират като явни аналитични зависимости в зависимост от координиращите параметри, получавани от горна оптимизационна задача.
Дейност 3.2. Дефиниране на горна оптимизационна задача и определяне на параметрите, които ще се модифицират от долна оптимизационна задача.
Изследват се възможни формални постановки за дефиниране на горна оптимизационна задача. Определят се решенията, които ще модифицират и координират долна оптимизационна задача.
Дейност 3.3. Разработване на алгоритми за решаване на дефинираните йерархични задачи.
Изследват се възможностите за получаване на аналитични апроксимиращи решения. Аналитичната форма на решения благоприятства намаляване на изчислителните операции за решаване на йерархичната задача. Това е предпоставка за потенциално използване в информационни системи, изпълняващи информационна услуга за портфейлна оптимизация.
Дейност 3.4. Анализиране на функционалните изисквания към информационна система за изпълнението на информационна услуга за портфейлна оптимизация.
В тази дейност се търсят архитектурни решения на информационна система, която изпълнява услуги по портфейлна оптимизация. Анализират се потенциални архитектури на информационната система.
Работен пакет 4. Разпространение на научните резултати
Дейност 4.1. Направа на сайт на проекта и представяне на консорциума и неговите разработки.
Предвижда се за членовете на колектива, отчетите по проекта да се направят достъпни на сайта. Направените научни разработки като заглавия и резюме (съгласно авторските права) също ще се публикуват на сайта.
Дейност 4.2. Подготовка и създаване на научни публикации.
Научните публикации ще са основна форма на представяне на резултатите от проекта. През първата година на проекта се предвижда участие в Национални и международни конференции, организирани у нас като ежегодните международни конференции "Автоматика и информатика", "CompSysTech", Дните на науката, организирани от Техническия университет - София. На международни научни форуми ще се следят мероприятията на IFAC (International Federation of Automatic Control), както и дейностите по международния проект COST TU1302. Научните публикации ще съдържат декларация, че изследването в публикацията е направено в изпълнение на проекта.
Дейност 4.3 Представяне на научни резултати на колектива на работни срещи и семинари.
Предвижда се докладване на такива резултати да се прави в колегия на академичен институт/ университет, при потенциални потребители от представители на малки и средни фирми. Планира се представяне на проекта на семинар на Съюза по Автоматика и Информатика.
Работен пакет 5. Управление на проекта
Дейност 5.1. Създаване на управляващ комитет (УК) на проекта
Дейност 5.2. Качествен контрол на изпълнението на задачите по проекта. Организиране на работна среща на колектива на всеки 3 месеца
Дейност 5.3. Административно, финансово и организационно управление на проекта
Взаимовръзката между работните пакети и задачи е дадена на фиг.3.