VISP е абревиатура на финансирания от Европейската комисия проект по Шеста рамкова програма – Информационно общество FP6-027128: Virtual Internet Service Provider (VISP) с начало ноември 2005 г. и продължителност 32 месеца. Проектът има за цел изграждането на функционална мрежа, осигуряваща информационни услуги, които се съставят чрез интегриране на отделни функционални модули, разработвани и предоставяни от отделните партньори по проекта. Така ще се разработи виртуална платформа, позволяваща група от малки фирми (Интернет доставчици) да функционира като обща бизнес организация, като се прилагат различни бизнес модели при предлагането и поддържането на комбинирани информационни услуги от отделните интернет доставчици. Ще се осигурява достъп до информационни услуги, които се комбинират и интегрират при съставянето на по-сложна, потребителски дефинирана информационна услуга. За реализирането на тази платформа се прилага концепцията за управление на работни потоци (workflow management). Тази технология цели да автоматизира управлението на бизнес процеси. Управлението се състои в автоматично предаване на съобщения със съответното съдържание, което обслужва административно-управленски функции на потребители, ресурсно и производствено осигуряване, планиране на производството и други.
Областта на управление на бизнес информационни потоци е в постоянно развитие като се цели да се стандартизират технологиите за моделиране и изпълнение на бизнес работните информационни потоци. За да се приложат принципите на автоматичното управление в бизнес процеси, е необходимо да се приложат методи за моделиране на нетехнически и организационни системи и да се разшири функционалността на компютърните информационни системи. Примери за организационни системи, при които се прилагат преки или косвени модели на информационно взаимодействие са: системите за планиране на ресурси (ERP – Enterprise Resource Planning); системи за управление на информационните потоци (WFMS – Workflow Management Systems); системи за управление работата с клиенти (CRM – Customer Relationship Management).
Тези системи се внедряват, за да поддържат специфични бизнес системи. Разработени са различни формални езици за да се моделират работните информационни потоци в контекста на Web услугите: BPEL4WS (Business Process Execution Language for Web Services), BPMN (Business Process Modelling Notation), WSCI (Web Service Choreography Interface). Тези езици функционират върху управлението на информационни потоци и прилагат XML представяне на данните с управление на база данни.
Проектът VISP цели да приложи тези иновативни достижения в областта на управление на работните потоци на примера на информационни услуги, предоставяни от Интернет доставчици.